Budownictwo, Dom

Jak działa dom pasywny?

Jak działa dom pasywny

Idea domu pasywnego

Narodziła się u naszych zachodnich sąsiadów w latach 80 ubiegłego wieku. Jej prekursorem jest dr Wolfgang Feist wraz z zespołem badaczy Instytutu Mieszkalnictwa i Środowiska.

Jak działa dom pasywny

Głównym elementem założeń jest minimalizacja zużycia energii począwszy od prawidłowej budowy domu, poprzez dostosowanie go standardów domu pasywnego a kończąc na oszczędności energii przez samych mieszkańców. Co więcej przy zachowaniu wszystkich wytycznych możliwe staje się wykluczenie stosowania niezależnego systemu ogrzewania a wszelkie straty ciepła wyrównywane są przez źródła pasywne: energia słoneczna, ciepło produkowanych urządzeń energetycznych czy ciepło człowieka. Jednak aby dom stał się domem pasywnym przede wszystkim udokumentowane musi zostać, iż jego zapotrzebowanie na energię cieplną mieści się w granicy 15-20kWh/m2rok. A co więcej spełnionych musi zostać kilka głównym standardów: wydajny system wentylacji połączony z odzyskiem ciepła, szczelność budynku, zastosowanie izolacji cieplnej gwarantującej współczynnik ciepła U poniżej 0,10W/m2K. Ponadto niwelacja lub całkowity brak mostków cieplnych, zastosowanie trzyszybowych okien o odpowiednim współczynniku cieplnym oraz racjonalne użytkowanie prądu elektrycznego.

Źródła energii

Aby zminimalizować straty energii i podjeść do sprawy ekologicznie można skorzystać z systemu urządzeń należących do odnawialnych źródeł energii. Nie tylko wykorzystamy ciepło pochodzące od słońca, które dociera przez okna czy ogrzewa powierzchnie ścian domu, ale i montując kolektory słoneczne otrzymamy ciepłą wodę na cele użytkowe. I to dzięki obecnej ich technologii przez 356 dni w roku, bez względu na stopień nasłonecznienia. A kolektory słoneczne dziś to w wielu rejonach Polski standard, na który można uzyskać dofinansowanie co często minimalizuje koszty tego typu inwestycji. Jeśli jesteśmy jeszcze bardziej kreatywni i proekologiczni nic nie szkodzi na przeszkodzie aby skorzystać z innych elementów odnawialnych źródeł energii – mini wiatrak do produkcji energii czy własna przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Niestety budowa domu pasywnego jest często nawet o 15% droższa aniżeli standardowego domu. Jednak zastanowić wówczas się trzeba czy w perspektywie lat ta nadwyżka szybko się nie zwróci?

1 Comment

  1. Anita

    Domy pasywne to zapewne przyszłość. Już teraz ogromną wagę przywiązuje się pieców grzewczych odpowiedniej klasy czy okien kilku szybowych. Dla środowiska korzyści i dla nas w postaci mniejszych rachunków w przyszłości 😉

Leave a Reply