Zakup nieruchomości

Kupujemy dom do remontu

Kupujemy dom do remontu

Decydując się na zakup domu z drugiej ręki w większości przypadków liczymy się z remontem, którego skala zależy od stanu nieruchomości. Oczywiście wszystko zależy od naszej decyzji ponieważ z drugiej strony im większy remont tym więcej rzeczy będziemy mogli zrobić według własnego uznania jak na przykład zmiana układu pomieszczeń, burzenie ścian czy tego typu prace.

Kupno domu do remontu powinno odbywać się w asyście kogoś kto takie remonty przeprowadza i będzie w stanie oszacować nam przybliżony koszt przyszłego remontu albo stwierdzić czy dana nieruchomość do tego remontu w ogóle się nadaje. W wielu przypadkach może okazać się, że remont bardzo zrujnowanego domu może okazać się kosztowniejszy od budowy nowego domu dlatego dobry fachowiec u naszego boku przy wstępnych oględzinach to podstawa.

Na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności

Na początku ogólny stan techniczny z zewnątrz czyli stan dachu, elewacji i fundamentów. Najpierw należy sprawdzić czy na ścianach fundamentów i na elewacji nie ma dużych pęknięć i uszkodzeń oraz czy fundamenty nie są podmoknięte ponieważ koszt odwodnienia nieruchomości może być bardzo duży, a pęknięcia ścian i fundamentów mogą spowodować, że dom będzie kwalifikował się do rozbiórki. Kolejna sprawa to media, warto zainteresować się czy dom ma podłączony prąd, gaz i wodę ponieważ brak mediów może po pierwsze znacznie wydłużyć proces remontu, a po drugie wygeneruje dodatkowe koszty, które są dosyć spore oraz zmusi nas do żmudnego procesu załatwiania pozwoleń na przykład w starostwie czy wodociągach. Kolejna istotna sprawa to stan dachu, którego przyszły remont również może być bardzo kosztowny. Dach najlepiej obejrzeć od zewnątrz i wewnątrz. Należy zwrócić uwagę na stan krokwi, desek oraz czy nigdzie nie przecieka. Jeśli mamy odczynienia z dachem betonowym to należy sprawdzić czy nie ma nigdzie pęknięć oraz jaki jest stan izolacji dachu na zewnątrz. Jeśli stan na zewnątrz domu spełnia nasze oczekiwania to należy przejść do oględzin wewnątrz. W tym przypadku również szukamy pęknięć ścian i śladów wilgoci, które mogą okazać się poważnym problemem w przyszłości. Dodatkowo sprawdzamy stan instalacji elektrycznych, wodnych oraz grzewczych. Jeżeli do jest podpiwniczony to również warto sprawdzić stan fundamentów od wewnątrz oraz sprawdzić czy do piwnicy nie dostaje się woda.

Leave a Reply