Mieszkania, Zakup nieruchomości

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego – o co warto zapytać dewelopera?

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego

Wiele osób z utęsknieniem czeka na zebranie wkładu własnego i wypracowanie wiarygodności finansowej, aby móc wreszcie kupić swoje wymarzone cztery kąty. Największą popularnością cieszy się kupno mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera. Nic w tym dziwnego – lokal w stanie deweloperskim pozwala na wykończenie go według własnego gust bez konieczności przeróbek starego wystroju, a budynek pachnący świeżością zachęca do wprowadzania się.

Większość osób poszukuje mieszkania przez internet, przeglądając ogłoszenia i kontaktując się z pośrednikami. Warto jednak porozmawiać osobiście z deweloperem, czy to osobiście, czy też przez e-mail. Można się przy tym dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o lokalu, który zwrócił uwagę kupujących.

Szczegółowy plan techniczny danego mieszkania


Ogłoszenia na temat sprzedaży mieszkania z rynku pierwotnego zwykle zaopatrzone są w plan lokalu, co pozwala zapoznać się z jego rozkładem. Niemniej jednak, takie plany nie zawierają wszystkich szczegółów – ich głównym atutem jest przejrzystość dla klienta. Jeśli inwestor rozważający kupno lokalu planuje większe przeróbki, lub wymarzył sobie konkretne aranżacje i rozwiązania wystroju wnętrz, istotne okażą się dla niego dodatkowe informacje.

Dla architekta kluczową sprawą okaże się grubość ścian wewnętrznych, oraz wiedza, które z nich są nośne, a które działowe. Dokładny rozkład okien pozwoli określić, czy istnieje możliwość wydzielenia dodatkowych pomieszczeń lub wnęk. Z kolei położenie pionów kanalizacyjnych i wentylacyjnych zadecyduje o tym, czy da się zmodyfikować lub zmienić położenie kuchni i łazienki w lokalu.

Jak zdobyć te wszystkie informacje? Wystarczy skontaktować się z biurem dewelopera, który chętnie wyśle na e-mail szczegółowe plany klientowi. Wprawdzie na pierwszy rzut oka wydadzą się one trudne do zrozumienia, ale przy dokładnym przyjrzeniu się, można na nich znaleźć wszystkie szczegóły techniczne, które zdecydują o możliwości przeróbek podczas aranżacji i wykończenia apartamentu.

Możliwość uzgodnienia indywidualnych przeróbek lokalu


Klient, którego interesuje kupno mieszkania, którego budowa jeszcze nie dobiegła końca, może poprosić dewelopera o wprowadzenie drobnych zmian w planie mieszkania, np. dołożenie dodatkowej ścianki, zmianę wielkości pomieszczeń, czy wykorzystanie nieco innych materiałów do wykończenia. O ile planowane przeróbki okażą się zgodne z prawem budowlanym, często deweloper może dokonać ich gratis, lub za drobną opłatą. Dzięki temu kupujący ograniczy zakres i koszt remontu nowego apartamentu podczas dostosowywania go do swoich potrzeb.

Lokalizacja mieszkania w bryle budynku

Osoby, którym marzy się kupno mieszkania, największą uwagę zwracają na wielkość i rozkład danego lokalu, oraz jego cenę. To oczywiście istotne kwestie, ale warto również zwrócić uwagę na cały budynek, w którym znajduje się dane lokum. Przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym deweloper chętnie przedstawi potencjalnym klientom plan apartamentowca.

Może się np. okazać, że, na pierwszy rzut oka świetne, mieszkanie leży nad śmietnikiem wewnętrznym lub przejściem na podwórko. Może się to wiązać z problemami związanymi ze smrodem i robactwem, lub większymi kosztami ogrzewania. Najlepiej wtedy zrezygnować z zakupu, lub negocjować znaczną obniżkę ceny.

Wykończenie i otoczenie budynku mieszkalnego

Nie bez znaczenia będzie także wykończenie części wspólnych oraz zastosowane do budowy technologie. Jedni ucieszą się bliskością placu zabaw na podwórku, a dla innych będzie to wadą z uwagi na hałas. Niektórych interesuje wyłącznie trwałość wykończeń na klatkach schodowych, a innym zależy na luksusowym wyglądzie aranżacji. Część osób ceni sobie osiedla zamknięte, a inni lepiej czują się na otwartym terenie. Warto więc omówić kupno mieszkania z rynku pierwotnego z przedstawicielem dewelopera, który potrafi udzielić klientowi tych wszystkich informacji, a czasami nawet zaprezentować makietę budynku, lub wizualizacje wykończenia części wspólnych.

Wykorzystane technologie i wyposażenie techniczne

Przeglądając ogłoszenie z rynku nieruchomości, potencjalni kupujący zwracają szczególną uwagę na ceny. Nic dziwnego – przed nimi zapewne kredyt mieszkaniowy, a każda złotówka może wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej oraz wysokość rat. Niemniej jednak, deweloper potrafi niekiedy wyjaśnić, dlaczego dane mieszkanie z rynku pierwotnego może być warte nieco więcej.

Być może w budynku zastosowano szczególnie skuteczne technologie ocieplenia lub izolacji akustycznej, co wpłynie na wysokość kosztów ogrzewania i komfort mieszkania. Może apartamentowiec ma zainstalowane panele słoneczne na dachu, lub lokale wyposażone w tzw. systemy inteligentnego domu? Warto zorientować się, czy za kosztem zakupu kryją cię ciekawe rozwiązania techniczne, czy też lepiej poszukać mieszkania w niższej cenie w danej okolicy.

Dla osób, które chcą kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, deweloper okaże się cennym źródłem informacji o danym lokalu. To właśnie on potrafi uzgodnić z klientem drobne przeróbki, udostępnić szczegółowe plany nieruchomości, opowiedzieć więcej o technologiach wykorzystanych w budynku, jego otoczeniu, oraz lokalizacji wybranego mieszkania w bryle. Warto więc porozmawiać z nim osobiście lub przez e-mail, zanim zdecyduje się wybrać lub odrzucić lokal z jego inwestycji.

Leave a Reply