Mieszkania

Mieszkanie Plus – więcej informacji.

Mieszkanie Plus, Narodowy Fundusz Mieszkaniowy

Do przeszłości przechodzi program Mieszkanie Dla Młodych, a jego miejsce niejako ma zająć Mieszkanie Plus. Oczywiście oba programy rządowe różnią się od siebie zasadniczo i dobrze jest wiedzieć na jakich zasadach będzie opierał się Mieszkanie +, jakie są jego założenia, do kogo będzie skierowany, jak będzie realizowany.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy to podstawa programu

NFM czyli Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie odpowiadał niejako za przygotowanie inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus. Celem fundusz będzie pozyskiwanie działek należących do państwa, gruntów od Agencji Mienia Wojskowego czy też Agencji Nieruchomości Rolnych. Dodatkowo do banku ziemi będą mogły dokładać się samorządy chcące brać udział w programie. Część przejętych nieruchomości będzie przygotowanych pod budownictwo, część zostanie sprzedana na wolnym rynku, a pozyskane środki zostaną przekazane do NFM.

Jakich mieszkań można się spodziewać?

Wszystkie będą „jednolite”, nie przewiduje się różnorodności jeżeli mowa o standardzie mieszkań. W całym kraju inwestycje będą powstawać na podstawie podobnych projektów, a dodatkowo mają być ekonomiczne w budowie. Koszt budowy metra kwadratowego ma być w granicach 3000 zł.

Kto będzie uprawniony do skorzystania z programu?

Mieszkanie Plus kierowane jest do osób które nie posiadają odpowiednich środków finansowych do wynajmu mieszkania na rynku komercyjnym. Równocześnie takie osoby mają na tyle dochodu, że nie są objęte możliwością skorzystania z opcji na mieszkania komunalne. Program ma w pierwszej kolejności promować rodziny z dziećmi, co oczywiście nie przekreśla szans na skorzystanie z niego choćby przez singli.

Jak to ma wyglądać od strony praktycznej?

Wynajem mieszkania w ramach programu Mieszkanie + nie będzie drogie, planuje się, że ceny za metr kwadratowy mają sięgać maksymalnie 20 złotych. Wszystko tutaj uzależnione będzie od tego w jakim mieście, w jakiej dzielnicy będą zlokalizowane w konkretne mieszkania. Będzie to niejako konkurencja dla komercyjnego wynajmu mieszkań. Warto pamiętać również o istotnym fakcie związanym z przejścia od stanu wynajmującego do stanu właściciela mieszkania. Planuje się, że po 30 latach, po spełnieniu określonych warunków będzie można zostać właścicielem mieszkania.

Plusy programu

Oczywistą korzyścią z programu będzie możliwość wynajmu mieszkań przez osoby które do tej pory nie miały jakichkolwiek szans na to. To opcja dla tych którzy osiągają dochody ale jednak zbyt małe aby pozwolić sobie na skorzystanie z oferty wynajmu mieszkań na rynku komercyjnym.
Eksperci zauważają, iż skutecznie realizowany program może wpływać na mobilność Polaków. Nie wszędzie będą budowane miejsca w ramach programu i dlatego może się okazać, że większy odsetek Polaków będzie zdecydowany na przeprowadzkę i rozpoczęcie nowego życia w innej części kraju. Nie należy zapominać również wpływie na rynek budowlany, zapotrzebowanie na materiały, na firmy budowlane. To może oznaczać wzrosty w tej dziedzinie gospodarki.

Czy ucierpi wynajem na rynku komercyjnym?

Nic takiego nie będzie miało miejsca. Reguły programu Mieszkanie Plus są określone i nie należy oczekiwać odpływu klientów z wynajmu komercyjnego. Ci którzy „łapią się” na program, na wynajem tańszych mieszkań raczej by nie decydowały się na sprawdzanie ofert z komercyjnego rynku wynajmu nieruchomości. Nie można oczywiście wykluczyć spekulacji, próbowania załapania się na korzyści z programu Mieszkanie Plus, to jednak mogą to być jednostkowe przypadki.

Kiedy pierwsze mieszkania?

Oczywiście wszelkie prognozy mogą się nie sprawdzić, jednak przewiduje się, że już w roku 2018 z programu skorzystają pierwsze osoby. Już kilkanaście samorządów zadeklarowało współpracę z władzami centralnymi celem przygotowania mieszkań w ramach tego programu. Media donoszą równocześnie, że kolejne czekają w kolejce, chcą przekazać działki budowlane pod potrzeby rynku.

Leave a Reply