Ogród

Rodzaje basenów do ogrodu – na co zwracać uwagę

Basen

Basen

Rodzaje basenów do ogrodu – na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Lato to upały i nieważne, że zdarzają się lata niezbyt ciepłe. Zazwyczaj zawsze będzie to wystarczająca ilość dni, aby gorąco zaczęło doskwierać i podczas którego wzrośnie zainteresowanie basenami ogrodowymi. Baseny stają się wśród właścicieli posesji coraz popularniejsze, a ich zróżnicowane wielkości sprawiają, że basen można dopasować do każdego ogrodu.

Baseny do ogrodu

Teren pod basen powinien być równy oraz oddalony na tyle od domu, by nie znajdował się tuż przy nim, ale jednocześnie umożliwiał łatwy dostęp do wody, a czasami także do elektryczności. Teren trzeba przygotować, czyli pozbawić go wszelakich śmieci, kamyków, czy patyków, a jeśli jest to trawnik, trzeba go uprzednio wykosić.
Równie istotnym czynnikiem jest utrzymanie basenów w czystości i trzeba rozstawiać je w miejscach odsłoniętych, gdzie nie ma w pobliżu drzew ani wysokich krzewów. Opadające liście, pyłki oraz osadzający się na drzewach kurza, a także owady łatwo zanieczyszczają wodę.

Na rynku udostępnione dla klientów jest wiele różnych typów basenów. Są to zarówno małe baseny dmuchane, jak i większe, nazywane rozporowymi lub stelażowymi. Amatorzy stałych konstrukcji natomiast mogą liczyć albo na
standardowe baseny murowane lub betonowe, albo na wykonane z poliestru.

Baseny ogrodowe – dmuchane

Baseny dmuchane są najczęstszym wyborem rodziców w odniesieniu do swoich najmłodszych dzieci. Są zazwyczaj niewielkich rozmiarów, niewiele kosztują, a przy tym łatwo jest je przystosować do użytkowania i równie łatwo przygotować do transportu i przenieść w inne miejsce. Ze względu na fakt, że takie baseny są dedykowane dla najmłodszych, występują w żywych barwach oraz często zdobią je postacie z ulubionych kreskówek. Ich przystępność ma niestety również wadę, gdyż wykonane z nietrwałych materiałów rzadko wytrzymują dłużej niż jeden sezon. Jednocześnie pomimo nietrwałości są wręcz idealne do spełnienia niewyszukanego wstępnego marzenia o basenie w ogrodzie.

Są łatwe do szybkiego rozstawienia i nie zajmują wiele miejsca. Do ich napompowania potrzeba przy tym niewiele sił, chociaż pompka powinna być wydajna. Są płytkie, można więc bez strachu wsadzać do nich nawet malutkie dzieci, a kolejną zaletą jest fakt, że woda w nich szybko się nagrzewa. Napełniony basen przy słonecznej pogodzie szybko i bez konieczności podgrzewania umożliwi w nim pluskanie się dziecku. Równie łatwo i szybko można się z basenu wody pozbyć, a jest to ważne, gdyż bez środków chemicznych taka woda szybko staje się zielona, zazwyczaj już po kilku dniach.

Basen Chełmiec - szkoła pływania

Baseny ogrodowe – rozporowe

Baseny rozporowe produkowane są z PVC oraz poliestru, a dla wzmocnienia materiału jest on sklejany z kilku warstw. Są nieporównywalnie większe od basenów dmuchanych i dedykowane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są to baseny typowo rodzinne, a ich wnętrze jest wykonane z materiałów miękkich, jak guma lub winyl.

Basen ogrodowy rozporowy musi być ustawiany na równym podłożu, a przed napełnieniem go wodą trzeba napompować kołnierz basenu i starannie wygładzić wszelkie fałdki i nierówności.

W zależności od wielkości taki basen może być doposażany w dopinane drabinki i są to baseny dość głębokie, dlatego kąpiących się w nich dzieci nie wolno pozostawiać bez opieki. Ceny basenów rozporowym startują od kilkuset złotych, a produkty przy właściwym użytkowaniu wytrzymują spokojnie kilka sezonów.

Wadą basenu rozporowego jest jego przykrywanie na noc. Pokrywa jest tak ściśle dopasowana, że nie można jej skutecznie rozpiąć nad basenem ani samodzielnie, ani w parze. Niezbędne są przynajmniej trzy osoby.

Baseny ogrodowe – stelażowe

Baseny stelażowe są przenośnymi konstrukcjami największymi ze stosowanych w ogrodach. Są znacznie większe od basenów rozporowych i może w nich jednocześnie zażywać ochłody nawet dziesięć osób. Muszą wytrzymywać duże ciśnienie wody oraz obecność wielu ludzi i są w związku z tym również najbardziej wytrzymałe. Są przy tym dedykowane do dużych ogrodów z wystarczającym obszarem wolnej przestrzeni i mogą być świetnym uzupełnieniem aranżacji ogrodowej.

Ogrodowe baseny stelażowe mają właśnie stelaże, czyli metalową konstrukcję usztywniającą ścianki basenu. Przy basenie stelażowym komponowanym dla ogrodu często za obudowę służy jednak drewno, co może świetnie komponować się z altanami, czy domkami narzędziowymi. [b]Stelażowe baseny[/b] są jednocześnie jedynymi basenami ogrodowymi, których konstrukcja nie wymusza ich okrągłego kształtu i mogą być one również prostokątne. Jednak rozłożenie takiego basenu albo raczej jego budowa wymaga dłuższego czasu. Po napełnieniu wodą warto jednocześnie zaopatrzyć się w akcesoria wspomagające utrzymywanie tej wody dłuższy czas w czystości. Konieczne będą:

pompa do filtrowania wody, która skutecznie zapobiegnie jej zielenieniu;
pływak do rozprowadzania środków chemicznych;
podbierak basenowy do wyławiania śmieci w rodzaju nawianych liści itp.
generator ozonu dla wybijania wirusów oraz bakterii, a można przy takim basenie zainstalować również oprogramowanie sterujące podgrzewaniem wody;
zestawy czyszczące sam basen, czyli albo ręczne zestawy z kijem teleskopowym i szczotką, albo skimmer, a więc urządzenie podłączane do pompy filtrującej, a który może być również użyty jako dozownik środków chemicznych, np. chloru;
drabinki do wchodzenia do basenu;
pokrywa z PCV do przykrywania basenu. Warto wiedzieć, że chociaż zazwyczaj jest w cenie z basenem, to dostępne są również dekle termo ogrzewające wodę dzięki promieniom słońca.

Tego rodzaju basen może dać domownikom wiele radości, ale trzeba też pamiętać o nienalewaniu do niego zbyt dużej ilości wody. Zalecana wartość to wypełnienie w ok. 4/5 pojemności basenu i z reguły na basenach widnieją linie wytyczające rekomendowany poziom napełnienia wodą. Na okres zimowy woda musi zaś zostać spuszczona, a sam basen osuszony.

Wybór basenu i miejsca jego ustawienia

Jak dostosować basen do ogrodu i gdzie go ustawić? Tutaj warto zastosować się do kilku wytycznych, które pomogą podjąć właściwą decyzję w obu kwestiach. Przede wszystkim basen nie powinien zajmować tak dużej przestrzeni, aby zaburzać urok ogrodu. A ponadto:

• podłoże pod basen musi być przygotowane i wyrównane;
• basen na trawie zniszczy trawnik;
• basen powinien znajdować się w miejscu odkrytym, a nie pod drzewami, czy wysokimi krzewami. Po pierwsze woda będzie się naturalnie nagrzewać, a po drugie mniej śmieci wpadnie do tej wody;
• basen należy ustawiać tak, aby umożliwić łatwy odpływ wody.

Basen w ogrodzie na cały sezon – postępowanie

Woda w małych basenach może być wymieniana często, ale baseny duże zazwyczaj wypełniane są raz na cały sezon. W związku z tym warto:

• badać pH oraz regulować poziom za pomocą odpowiednich środków;
• stosować chlorowanie (mogą być tabletki) albo lub ozonowanie;
• usuwać na bieżąco glony i zanieczyszczenia za pomocą pompy filtracyjnej, a także wspomagając się innymi środkami, w tym chemicznymi;
• przed wejściem do basenu warto opłukiwać stopy, aby nie wnosić do niego piasku, trawy etc.

Czyszczenie basenu po sezonie

Możliwość schładzania się w letnie upalne dni jest niewątpliwym komfortem, a szczególnie wówczas, gdy istnieje nieograniczony dostęp do basenu w ogrodzie. Lato jednak przemija, a baseny całosezonowe są wystarczająco sporym wydatkiem, aby nie pozwolić na to, by ich żywotność skończyła się na tym jednym sezonie.
Przy basenie z pompą filtracyjną to od niej należy zacząć konserwację. Oczyścić i osuszyć filtr, a także wszystkie węże i całość ulokować w suchym miejscu.

Następnie trzeba spuścić z basenu wodę, a także solidnie umyć cały basen z osadów. W sklepie ogrodowym można bez trudu znaleźć środki, które przydadzą się do solidnego umycia niecki basenowej. Następnie koniecznie trzeba cały basen dokładnie osuszyć i dopiero ulokować w miejscu zimowania, które również musi być suche.

Powyższe czynności to oczywiści zasady ogólne. Niektóre z basenów mogą wymagać podjęcia innych kroków i dlatego zawsze warto zapoznać się z instrukcją konserwacji danego egzemplarza basenu.

Leave a Reply