Zakup nieruchomości

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie

Cztery kąty, to coś do czego dążymy w ciągu naszego życia. Chociaż ich posiadanie wymaga bardzo wielu wyrzeczeń i poświęceń, to warto w nie zainwestować. Dla jednych to coś bardzo odległego, dla innych całkiem realnego i zwykłego. Dla każdego jednak jest to bardzo ważny wybór, ponieważ dotyczy nieruchomości, którą kupujemy na lata a nawet na całe życie. Jest to również o tyle ważna decyzja ponieważ nie jest to tani zakup. Jak znaleźć odpowiednie lokum, nie stracić na nim a w przyszłości nie żałować. Na pewno mamy do czynienia z pewnego rodzaju ryzykiem i musimy wiedzieć, jak je ograniczyć do minimum.

Rynek nieruchomości jest bardzo bogaty i wybór może okazać się trudniejszy niż nam się wydawało. Na początku ustalmy, co jest dla nas najważniejsze. Postępujmy według kolejnych punktów.

Lokalizacja.

Jako pierwszą weźmy pod uwagę lokalizację. Zwróćmy uwagę na to, gdzie mieszkamy w chwili obecnej i szukając mieszkania nie odbiegajmy zbytnio od naszych przyzwyczajeń. Ponieważ dla osoby, która dotychczas mieszkała w spokojnej wsi, centrum hałaśliwego miasta nie będzie idealnym miejscem. Odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest dla nas ważne? Czy zawsze marzyliśmy o tym, aby mieszkać w pobliżu parku, czy może chcieliśmy mieć blisko do pracy, sklepu, zwróćmy uwagę na częste korki i utrudnienia w dojazdach.

Budżet.

Kolejna rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć jest nasz budżet. Zacznijmy szukanie dopiero, gdy określimy kwotę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić lub na jaką dostaniemy kredyt. Oczywiście jeśli bierzemy tą ostatnią opcję pod uwagę. Nie warto brać kredytu pod wpływem chwili lub słomianego zapału, ponieważ będzie nam on towarzyszył przez kilka a nawet kilkadziesiąt lat. Kupując mieszkanie warto użyć swoich zdolności negocjacyjnych. W przypadku tak dużej kwoty nawet 1 % jest spora sumą, która może okazać się niezbędna przy wykańczaniu mieszkania.

Powierzchnia i rozmieszczenie.

Powierzchnia mieszkania powinna mieć dla nas równie istotne znaczenie, jak jego lokalizacja i cena. Bardzo wiele rzeczy zależy od wielkości mieszkania. Przede wszystkim musimy myśleć perspektywicznie, brać pod uwagę wielkość rodziny lub to, że w przyszłości będziemy ją mieli. Większość mieszkań można przebudować, jednak nie można naruszać ścian działowych. Kupujmy taki lokal, którego wnętrze będzie można łatwo dostosować do bieżących potrzeb. Wielkości mieszkania ma bezpośredni związek z tym ile pokoi można w nim wydzielić. W tym przypadku warto zwrócić uwagę także na ilość okien. Kolejną rzeczą powiązaną z wielkością mieszkania jest jego cena. Jak wiadomo im większa powierzchnia tym wyższa. Jednak najważniejsza jest cena za metr – jest ona wyższa w przypadku małych mieszkań typu kawalerka.

Rodzaj własności.

Kupując lokal mieszkalny warto zwrócić uwagę na formę własności gruntu, na którym się znajduje. Wraz z zakupem mieszkania możemy nabyć prawo własności do gruntu, na którym stoi lub prawo do jego użytkowania wieczystego. W tym drugim przypadku będziemy zobowiązani do wnoszenia opłat na rzecz właściciela gruntu z tytułu jego użytkowania. Zazwyczaj jest nim skarb państwa lub jednostka samorządu terytorialnego.

To podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować przy kupnie mieszkania. Nawet jeśli bardzo zależy nam na tym, aby mieć własne lokum nie warto się spieszyć. Ceny mieszkań są bardzo zmienne i warto czekać na odpowiedni moment z jego zakupem odkładając w międzyczasie fundusze na ten cel. O wiele bezpieczniej jest bowiem kupić nieruchomość za własną gotówkę niż na kredyt.

Leave a Reply