Własny domek letniskowy w górach, nad morzem, albo na wsi z dala od miejskiego gwaru? Brzmi kusząco? Ale jak wybrać odpowiedni projekt, aby nasze marzenia stały się rzeczywistością?
Poniżej kilka cennych wskazówek, którymi warto się kierować, jeśli zdecydujemy się na powierzenie zaprojektowania domku letniskowego profesjonaliście.
Od czego zacząć?
W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym do czego domek letniskowy ma nam służyć i jakiej ma być wielkości. Ważne jest to, czy będziemy z niego korzystać tylko w okresie letnim, czy ma to być domek całoroczny. Ten pierwszy rodzaj domków letniskowych jest zdecydowanie tańszy w budowie z uwagi na uboższy system dociepleń. Zwróćmy także uwagę na rozplanowanie wnętrza. Projekty często różnią się funkcjonalnością. Wybierzmy taki rozkład, który będzie dopasowany do naszych potrzeb. Dobrze jest również przeanalizować nasze możliwości finansowe, aby taka inwestycja nie okazała się dla nas zbyt dużym ciężarem. Ostateczna cena zależy nie tylko od powierzchni, ale także od zastosowanych rozwiązań technologicznych. Warto mieć na względnie także późniejsze koszty związane z utrzymaniem obiektu.
Oferta projektów domków letniskowych jest bardzo bogata i dopasowana do potrzeb klienta. Dobrym rozwiązaniem jest analiza już gotowych projektów, którymi pracownie projektowe chętnie chwalą się na swoich stronach internetowych. Takie projekty mogą być dla nas inspiracją!
Pozwolenie na budowę
W przepisach prawa nie znajdziemy definicji domku letniskowego, jednakże domek, który przeznaczony jest do całorocznego użytku jest traktowany na równi z domem mieszkalnym i wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku budowy domku letniskowego przeznaczonego do okresowego wypoczynku, obowiązuje nas zdecydowanie mniej formalności.
Wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę domku letniskowego nie będzie wymagane pod warunkiem spełnienia następujących przesłanek:
- domek letniskowy musi być budynkiem rekreacji indywidualnej,
- musi być wolnostojący (fizycznie oddzielony od innych obiektów),
- parterowy,
- jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2,
- na każde 500 m2 działki nie może przypadać więcej niż jeden taki domek.
Jeśli wszystkie powyższe przesłanki są spełnione, wystarczy dokonanie zgłoszenia do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (zazwyczaj jest to starosta). Zgłoszenia dokonujemy na formularzu, w którym określany termin rozpoczęcia robót budowlanych, ich rodzaj, zakres i sposób wykonania. Załącznikiem do zgłoszenia jest nasze oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością. W przypadku, gdy którakolwiek z przesłanek nie została spełniona, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. W tym przypadku musimy zacząć od złożenia wniosku w urzędzie gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Następnie zamawiamy projekt budowlany domu, a gdy będzie już gotowy składamy wniosek o pozwolenie na budowę wraz z czterema egzemplarzami projektu. Konieczny będzie także zakup dziennika budowy i jego rejestracja w starostwie.
Pamiętajmy, że budowa domku letniskowego bez zgody urzędu wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi!
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.