Budownictwo

Zabezpieczenie budynku przed wodą i wilgocią.

Zabezpieczenie budynku przed wodą i wilgocią.

Budowa domu to długofalowy proces, któremu towarzyszą spore nakłady finansowe uzyskane z oszczędności często z całego życia. Każdy ma nadzieje że dom, będzie służył wiele długich lat i będzie ciepłym miejscem z wieloma pozytywnymi rodzinnymi wspomnieniami. Żeby tak się stało już przed przystąpieniem do budowy na etapie przygotowania dokumentacji musimy wyrzekać się popularnych błędów, które mogą rzutować na trwałość budynku i późniejsze problemy w jego użytkowaniu.  W tym artykule zwrócimy uwagę na zabezpieczenie domu przed wilgocią.

Zabezpieczenie fundamentów przed wodą i wilgocią

Fundamenty domu.

Zabezpieczenie całego domu przed działaniem wilgoci, należy rozpocząć od jego podstaw czyli fundamentów, które są narażone na ten proces praktycznie przez cały rok. Prowodyrem tego stanu są wody gruntowe, zalegające na większych głębokościach, które nie podlegają bezpośrednio warunkom pogodowym. Należy zwrócić szczególną uwagę na te zjawisko przy budowie domów podpiwniczonych, które są w znacznym stopniu narażone związku z częściowym zagłębieniu w gruncie. Jedną z metod zabezpieczenie w takiej sytuacji to drenaż opaskowy i odwodnienie liniowe. Drenaż opaskowy to system wkopanych w grunt rur drenarskich wokół fundamentów, a jego zadanie to zbiór nadmiaru wody deszczowej spływającej w głąb gruntu.  Odwodnienie liniowe to proste rozwiązanie odprowadzające wodę powierzchniową z terenu. Do tego rodzaju odwodnienia używamy ogólnie dostępnych korytek i rusztów, które wkopuje się kilka milimetrów poniżej powierzchni okolicznego gruntu. Inna opcją zabezpieczenia fundamentów domu przed wodą jest zastosowanie hydrobetonu, który ma swoim zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Zewnętrzne ściany budynku.

Zmienne warunki pogodowe niekorzystnie wpływają na stan elewacji budynku, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć. Możemy zastosować okapy dachowe i gzymsy elewacyjne, które uchronią nasz dom głownie przed deszczem i śniegiem. Możemy zastosować folie kubełkową lub wykonać ocieplenie domu w zależności od konieczności. Unikniemy w  ten sposób zjawisku kondensacji i skraplaniu niechcianej wody. Dodatkowo wszystkie ściany możemy pokryć specjalnymi preparatami, które blokują wilgoć  z zewnątrz, ale są paro przepuszczalne w kierunku odwrotnym. Takie preparaty są bardzo efektywnie zabezpieczają elewacje na prawie dekadę.

Przewody i rury.

Trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju przewody i rury, które są wkomponowane w ścianę a mogą przyczynić się do przenikania wilgoci. Częstym zagrożeniem są rury prowadzące wodę, które w skutek użytkowania lub złego montażu mogą być nieszczelne.  Woda przedostaje się do elewacji i powoli ją niszczy. Skutkiem są odpadające i pękające tynki, wykruszające się fragmenty muru czy i złuszczająca się farba na ścianie co prowadzi w konsekwencji do powstania pleśni i grzybów.

Leave a Reply