Zakup nieruchomości

Kupno działki

jak kupić działke budowlana

Budowa domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka a zaczyna się od znalezienia odpowiedniego gruntu. Wybór ten musi być przemyślany i spełniać szereg kryteriów, które postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Wybór działki.

Zamierzając zakup działki pod swój własny dom, najlepiej jest zacząć od analizy rynku nieruchomości poprzez przejrzenie aktualnych ofert. Czy więcej ofert przeanalizujemy tym lepiej będziemy zorientowani co do kosztów, metrażu i lokalizacji.

Ukształtowanie terenu.

Przy wyborze działki głównie kierujemy się ceną za 1 m2  oraz lokalizacją, które ma być dogodna dla nas w przyszłości. Zapominamy o samym kształcie i powierzchni co jest bardzo istotnym elementem. Powierzchnia 700 -800 m2 działki pozwoli nam w przyszłości na wybudowanie jednorodzinnego domu według standardowych projektów z uwzględnieniem obszaru na ogród. Posiadacze tych działek, które nie mają 16 metrów długości są narażeni na trudności w znalezieniu projektu domu. W takiej sytuacji musimy zamówić indywidualny projekt, który jest kosztowniejszy i przesunięty w czasie na etapie realizacji. Starajmy się pominąć te działki, które mają nieregularny kształt i posiadają liczne spadki terenu. Takie działki będą kosztowniejsze na etapie dostosowania do budowy oraz przy zastosowaniu technologii dopasowanej do kształtu działki.

Dojazd do działki.

Każda działka musi posiadać drogę dojazdu o określonych parametrach określonych przez lokalne władze. Jeżeli takiej drogi nie ma, musimy wystąpić o ustanowienie drogi koniecznej prowadzącej przez inne działki, których nie jesteśmy w posiadaniu.  Cały proces winien być szybko wcielony w życie, chyba że natrafimy na nieprzychylnych sąsiadów. Jeżeli jesteśmy pewni, że taka droga występuje sprawdźmy w jakim jest stanie, czy jest utwardzona, czy jest odśnieżana w sezonie zimowym i czy nadaje się do przejazdu cięższego sprzętu: ciężarówek, koparek itp.

Media a działka.

Musimy mieć na uwadze czy działka jest uzbrojona tzn. czy posiada dostęp do drogi, wody, gazu, energii elektrycznej, systemu oczyszczania ścieków. Dostęp do drogi i energii elektrycznej to dwie kwestie warunkujące działkę do dalszego procesu budowy domu. Przyłącza poszczególnych dobrodziejstw wiążą się z dodatkowymi kosztami uzależnionymi odległością mediów do działki oraz sporą dokumentacją, która niestety jest niezbędna.

Leave a Reply