Sprzedaż nieruchomości

Home Staging — Przygotuj swoje mieszkanie/dom na sprzedaż.

Samodzielny Home Staging - triki na sprzedaż mieszkania

Samodzielny Home Staging - triki na sprzedaż mieszkania

Wykonaj samodzielnie Home Staging — zwiększ jego wartość nieruchomości!

Home Staging i przygotowanie mieszkania do sprzedaży to jedne z najważniejszych rzeczy, jakie możemy zrobić, aby podnieść jego wartość, zwiększyć szanse na sprzedanie nieruchomości i zainteresować klientów kupnem. W tym celu warto przeprowadzić Home Staging, czyli profesjonalne przygotowanie mieszkania przed prezentacją, aby było jeszcze atrakcyjniejsze. Obecnie usługę tą oferuje wiele agencji nieruchomości, ale jeśli nie chcemy tracić środków lub wolimy samodzielnie zadbać o każdy szczegół, poniżej przygotowujemy spis wszystkich rzeczy, o jakie należy zadbać, aby odpowiednio przygotować wnętrze domu czy mieszkania do sprzedaży.

Czym jest Home Staging?

Home Staging to odpowiednie przygotowanie mieszkania przed jego prezentacją potencjalnemu nabywcy. Dom jest przygotowywany w taki sposób, aby był atrakcyjniejszy, wydawał się jaśniejszy, obszerniejszy oraz prezentował się niezwykle ciekawie. Cel ten jest osiągany przy pomocy prostych prac, które są przemyślane, a w znaczący sposób mogą zmienić wygląd wnętrza. Home Staging nie jest również kosztownym sposobem. To, czy poświęcimy na niego przynajmniej małe sumy, np. na dodatki zależy już tylko od na samych. Na rynku istnieje wiele agencji oferujących taką usługę, która jest coraz bardziej popularna. Home Staging możemy jednak wykonywać samodzielnie w kilku krokach. Możemy przeprowadzać go niezależnie do typu mieszania, jego wielkości, lokalizacji czy wartości. Pewne czynności, które pozwolą lepiej prezentować dane mieszkanie, wykonać można zawsze. Home Staging składa się z kilku etapów, na których “pod lupę” bierzemy inne części nieruchomości. Im więcej czasu w niego włożymy, tym lepsze będą rezultaty. Home Staging to zatem niskokosztowe działania, które mają zwiększyć atrakcyjność mieszkania i spowodować, że sprzedamy je szybciej oraz z wyższą cenę.

Home Staging - sprzedaż nieruchomości
Home Staging – sprzedaż nieruchomości
powiększając jej wartość!

Dlaczego warto?

Wiele osób nie słyszących nigdy o Home Stagingu, zastanawia się, czy i dlaczego warto wykonywać takie przygotowanie mieszkania do sprzedaży. Zdecydowanie warto wykonać taki krok z kilku powodów. Pierwszym z nich jest zwiększenie wartości mieszkania. Jeśli będzie ono lepiej zaprezentowane i będzie sprawiało lepsze warzenie, wiele osób zdecyduje się zapłacić za nie większą sumę. Nawet jeśli nie będzie to duża różnica, zawsze dodatkowy zarobek jest mile widziany. Gdy nasze mieszkanie będzie się dobrze prezentowało, będzie przytulne, jasne i przestronne, zdecydowanie więcej osób będzie zainteresowanych jego kupnem. To największy atut dla osób, które mają trudność ze sprzedażą mieszkania. Home Staging warto też wykonać, jeśli zależy nam na szybkiej sprzedaży, gdyż to jedna ze skuteczniejszych możliwości przyspieszenia tego procesu. Przeważnie po wykonaniu Home Stagingu według różnych źródeł czas sprzedaży skraca się nawet o 40% – 50% a cena mieszkania może być wyższa nawet o 5%-10%.

Sprzątnięcie mieszkania — usunięcie rzeczy osobistych

Pierwszym krokiem w Home Stagingu jest sprzątnięcie mieszkania w taki sposób, aby było ono idealnie czyste i neutralne. “Sprzątanie” nie dotyczy jednak dosłownie sprzątania, jakie wykonujemy na samym początku przygotowań, ale jest to zadbanie o to, aby w mieszkaniu nie znajdowały się żadne niepotrzebne czy przypadkowe przedmioty. W myśl tej zasady powinniśmy usunąć wszystkie dyplomy, pamiątki, rzeczy, które są dla nas ważne sentymentalnie, ale nie są wartościowe oraz takie, które gryzą się z wystrojem czy innymi elementami, a trzymaliśmy je w mieszkaniu, gdyż się nam po prostu podobały. W mieszkaniu powinny zostać jedynie niezbędne przedmioty, akcesoria czy rzeczy takie jak meble oraz wyposażenie. Stworzenie prostego i minimalistycznego wnętrza będzie sprawiało wrażenie lekkości i przestronności. Nie będziemy również dawali powodów do dyskusji np. nad jego stylem.

Odpowiednie ustawienie mebli

Kolejnym bardzo ważnym krokiem w Home Stagingu jest odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów domowych. Taki krok wbrew pozorom może wnieść bardzo dużo i pomóc nam zaprezentować odpowiednio nasze mieszkanie. Ustawienie mebli ma bardzo duży wpływ na estetykę oraz przestronność wnętrza. Meble powinniśmy ustawić tak, aby zajmowały, jak najmniej przestrzeni i były odsunięte od okien czy wejść. W tym wypadku nie powinniśmy uwzględniać strony praktycznej, gdyż meblie odpowiednio ustawią nowi właściciele, a w tym kroku liczy się uzyskanie jak największego i najjaśniejszego wnętrza. Warto wymienić np. zasłony na bardziej jasne oraz zajmujące mniej miejsca. Część mebli, które ewidentnie przeszkadzają nam w poruszaniu się po domu, możemy usunąć i poinformować nowego nabywcę, że ew. są do wykorzystania — co możemy zaprezentować jako dodatkowy plus. Warto również ukierunkować ustawienie mieszkanie na okna, które optycznie powiększają wnętrze i wpuszczają do niego dużo światła.

Odpowiednie ustawienie mebli - home staging
Odpowiednie ustawienie mebli – Home Staging

Zadbanie o dodatki

Ważnym elementem Home Stagingu jest zadbane o gustowne dodatki — nawet te najmniejsze. W tej opcji warto umieścić w naszym domu nowe kubki, zegary czy akcesoria takie jak wazony. Sprawiają one wrażenie, że wnętrze jest doinwestowane oraz nowe. Pomogą również rozświetlić wnętrza oraz nadać im nowoczesności. Tak mała inwestycja, może wprowadzić bardzo dobre wrażenie. Jest to jeden z najbardziej kosztownych elementów Home Stagingu, ale zdecydowanie warto zainwestować w tym wypadku nieco środków. Zakupy dodatków i akcesoriów nie powinny jednak nas zrujnować, gdyż w np. w sieci istnieje wiele tanich sklepów z gustownymi — nowymi gadżetami.

Naprawienie usterek

Ważnym, ale często pomijanym elementem Home Stagingu jest naprawienie wszystkich bieżących usterek — nawet tych najmniejszych. Minimalny defekt może być powodem do negocjacji ceny oraz podważania wszystkich plusów mieszania przez klienta. Nie możemy zatem dać mu takiej możliwości. Z drugiej strony jeśli wszystko w naszym mieszkaniu — od klimatyzacji po drzwiczki od szafki będą działały poprawnie, zyskamy kolejny atut w postaci całkowicie sprawnego i pozbawionego wad wnętrza. Przy tej okazji warto również zadbać o usterki oraz pewne elementy poza mieszkaniem, jeśli jest to mieszkanie w bloku lub teren przed domem. Warto wymienić wycieraczki, postarać się o skoszenie trawy czy wyczyszczenie frontowych drzwi, Jest to ważne pierwsze wrażenie, o które musimy zadbać.

Leave a Reply