Sprzedaż nieruchomości

Sprzedaż domu lub mieszkania — z biurem nieruchomości czy bez?

sprzedaz domu lub mieszkania

Sprzedaż nieruchomości to jedna z trudniejszych czynności, która wymaga poświęcenia dużej ilości czasu oraz przeprowadzenia wielu czynności. Aby korzystnie sprzedać mieszkanie albo dom, musimy wykonać wiele ruchów oraz wykazać się wiedzą cze wytrwałością. Wiele osób często woli jednak powierzyć to zadanie specjalistom, którzy w naszym imieniu lub przy naszej pomocy sprzedadzą nieruchomości za nas. W tym artykule opisujemy sposób działania agencji nieruchomości oraz odpowiadamy na pytanie czy warto sprzedać swój dom właśnie poprzez biuro pośrednictwa. Wszystkie informacje, przydatne porady i duża dawka danych — poniżej.

Jak działa biuro nieruchomości?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy sprzedawać nieruchomość z biurem nieruchomości trzeba poznać zasady jego działania. Cały proces może różnić nieco w zależności od wyboru konkretnego biura, ale na rynku większość firm oferuje podobne usługi. Biura nieruchomości oferują również elastyczny typ współpracy, który może oznaczać zarówno całkowitą samodzielną sprzedaż przy minimalnym udziale właściciela, jak i ścisłą współpracę czy tylko konkretne usługi np. fotograficzne, czy marketingowe.

Pierwszym etapem po przyjęciu zlecenia jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Agencja oprócz standardowego uprzątnięcia mieszkania przeprowadza Home Staging. Jest to np. korzystne ustawienie mebli, usunięcie osobistych elementów właścicieli, umieszczenie eleganckich dodatków czy zmiana wystroju mieszkania. Takie działanie ma na celu sprawienie, aby nieruchomość wydawała się przestronna, jasna, nowoczesna i estetyczna. Ogólny wizerunek mieszkania ma bardzo duży wpływ, na to, jak zostanie ono odebrane przez potencjalnego klienta i czy zainteresuje się on ofertą. Kolejnym etapem jest sesja fotograficzna. Biuro nieruchomości współpracuje z profesjonalnymi fotografami lub samodzielnie wykonuje takie zdjęcia. Fotografie to pierwszy element, który zobaczy potencjalny klient i jaki wyróżnia nasze ogłoszenie. Odbiorcy znacznie chętniej będą przeglądać i zainteresują się mieszkaniem, które jest pokazane na jasnych i estetycznych zdjęciach. Takie fotografie przyciągają kupujących znacznie skuteczniej niż te wykonane telefonem komórkowym.

Biuro nieruchomości będzie również pokazywało nasze mieszkanie osobom zainteresowanym. Jest to jeden z najbardziej kłopotliwych elementów samodzielnej sprzedaży, a po kolejnej bezowocnej wizycie zapał do sprzedawania maleje. Agencja nieruchomości wykona za nas tę czynność oraz profesjonalnie zaprezentuje mieszkanie. Osoba kupująca znacznie chętniej zdecyduje się zakup, jeśli otrzyma wszystkie informacje w sposób przystępny i kompleksowy. W kolejnym kroku, jeśli dojdzie do negocjacji agent nieruchomości, może również za nas negocjować cenę. Mając duże doświadczenie, wiedzę branżową, znając techniki negocjacyjne i nie kierując się emocjami, znacznie lepiej wykona to zadanie od nas. Biuro nieruchomości obsługuje również finalizacje transakcji, zapewniając notariusza i przygotowując całą dokumentację.

Biuro nieruchomości zrobi to lepiej za nas — korzyści

Jednym z największych plusów korzystania z biur nieruchomości jest brak konieczności angażowania się w sprzedaż. Brak czasu, chęci czy możliwości sprawia, że biuro nieruchomości może sprzedać nasze mieszkanie zupełnie samodzielnie. W zależności od firmy czy oferty agencje bardzo często zajmują się pokazywaniem mieszkania, jego przygotowaniem do sprzedaży, negocjacjami czy reklamowaniem oferty bez naszego udziału. Kolejną korzyścią — szczególnie, jeśli nie posiadamy wiedzy o rynku nieruchomości, jest korzystniejsze przeprowadzenie transakcji przez agencje. W takim wypadku zdecydowanie lepiej wykona wszystkie czynności, ma większe możliwości i większe doświadczenie. Dzięki temu nawet nie znając się na sprzedaży, będziemy mogli spieniężyć nieruchomości bez utraty wartości. Dużym plusem jest także bezpieczeństwo transakcji. Biura nieruchomości przed finalizacją weryfikują wszystkich potencjalnych klientów oraz samodzielnie czuwają nad przebiegiem transakcji. Większość biur zatrudnia lub współpracuje ze znajomymi i wiarygodnymi notariuszami, co również zmniejsza ryzyko nieprzewidzianych problemów.

Kiedy warto?

Odpowiedzi na pytanie, kiedy warto skorzystać z agencji nieruchomości podczas sprzedaży mieszkania, jest kilka. Pierwsza z nich to brak odpowiedniej wiedzy i rozeznania na rynku. Jeśli nie orientujemy się w temacie, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Takie rozwiązanie będzie z korzyścią zarówno dla nas, jak i ceny czy terminu sprzedaży. Z usług pośrednika warto skorzystać, jeśli sami nie mamy czasu. Zamrożone pieniądze w postaci mieszkania przez dłuższy okres nie przyniosą nam żadnych zysków ani możliwości. Biuro nieruchomości zajmie się w takim wypadku wszystkimi czynnościami a my bez odkładania w czasie sprzedaży uzyskamy gotówkę. Warto również skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, jeśli zależy nam na dobrej cenie sprzedaży. Jest to na pozór stwierdzenie sprzeczne z istotą zatrudniania agencji, ale w większości przypadków profesjonalne negocjowanie, przygotowanie mieszkania, działania marketingowe czy inne czynności przynoszą w ogólnym rozrachunku zyski. Agencja ma większe szanse, aby nasze mieszkanie zbyć za maksymalną możliwą sumę a wypracowany zysk często przewyższa prowizje agencji.

Kiedy nie warto?

Z oferty biura nieruchomości nie warto korzystać w kilku przypadkach. Są to raczej jednostkowe przypadki, ale jeśli zaistnieje taka sytuacja, możemy samodzielnie spróbować sprzedać nieruchomość. Pierwszym z nich jest znajomość rynku i doświadczenie. Jeśli mamy odpowiednią wiedzę lub kiedyś sprzedawaliśmy już nieruchomość, będziemy wiedzieć, jak powinna ona przebiegać to poradzimy sobie zapewne z aktualną. Samodzielna sprzedaż jest też dobra, gdy nie zależy nam na najwyższej cenie, a w zamian za nią liczymy na szybką sprzedaż. Zaoferowanie nieco niższej sumy z pewnością pozwoli sprzedać nieruchomość w krótszym czasie. Z pośrednictwa nieruchomości nie warto również korzystać, jeśli posiadamy nieruchomość w atrakcyjnej lokalizacji. Sprzedaż w niej mieszkania za odpowiednią sumę i w krótkim czasie będzie możliwa również i bezpośrednio.

Porada:

Jeśli nie wiemy, czy zdecydować się na sprzedaż nieruchomości przez biuro, warto np. przez miesiąc samodzielnie prowadzić sprzedaż i obserwować czy otrzymujemy oferty, które są bliskie naszym oczekiwaniom. Jeśli sprzedaż nie będzie szła po naszej myśli, można wtedy zgłosić się do biura nieruchomości.

1 Comment

  1. Watchers

    Szybka zmiana ceny na wyzsza, jesli nieruchomosc oglada wielu zainteresowanych oraz nagle obnizanie ceny, jesli przez tydzien nie ma zadnego telefonu z pytaniem o oferte – w ten sposob wielu sprzedajacych reaguje na zainteresowanie oferowana nieruchomoscia lub jego brak. Oczywiscie, aktywnosc i czujnosc podczas oferowania nieruchomosci na rynku, jest jak najbardziej wskazana, jednak zbyt czeste i pochopne zmiany warunkow transakcji moga doprowadzic do sporego zamieszania oraz przyczynic sie do spadku wiarygodnosci oferty.

Leave a Reply