Budownictwo

Jak bezinwazyjnie osuszyć budynek?

Jak bezinwazyjnie osuszyć budynek?

Osuszanie budynku, bez względu na to, czy wilgoć występuje wszędzie, czy tylko w jego niewielkiej części, nie należy do najprostszych czynności. A trzeba zająć się tym od razu i porządnie. Utrzymywanie wilgoci nie tylko obniża trwałość budynku, ale przede wszystkim wpływa negatywnie na zdrowie osób, które w nim przebywają.

Przyczyn zawilgocenia budynków jest wiele. Mogą być to zawilgocenia technologiczne, ale również takie, które są wynikiem błędów w sztuce budowlanej, awarii instalacji wodno-kanalizacyjnych, niewłaściwej eksploatacji budynków, czy po prostu efektem ich starzenia się.

Coraz częściej w takich sytuacjach stosuje się bezinwazyjne osuszanie budynków, które nie powoduje mechanicznego wnikania wilgoci w ścianę. O nowoczesnym, bezinwazyjnym osuszaniu budynków słyszy się coraz częściej, coraz więcej ludzi, mając na względzie swoje zdrowie i dobry stan techniczny budynku decyduje się właśnie na ten sposób.

Bezinwazyjne sposoby osuszania budynków

Za typowe rozwiązanie zaliczane do bezinwazyjnych metod osuszania zalicza się wietrzenie naturalne. To najprostszy sposób – wystarczy czyhać na dobrą pogodę i intensywnie wywietrzyć wtedy cały budynek. Skuteczność tej metody zależy zatem od warunków pogodowych, na które nie mamy wpływu. Warto również zaznaczyć, że choć jest to metoda, która nie ciągnie za sobą wielu kosztów, nadaje się tylko do suszenia cienkich ścian, których stopień zawilgocenia jest minimalny. Aby pozbyć się wilgoci można również wietrzyć budynek wspomagając się suchym powietrzem. Chodzi o to, aby podczas wietrzenia podwyższać temperaturę pomieszczenia. Do tego stosowane są nagrzewnice różnego rodzaju – elektryczne, olejowe, czy gazowe.

Nowoczesną i sprawdzoną metodą bezinwazyjnego osuszania budynków jest metoda elektro-fizycznego osuszania, której skuteczność gwarantuje tak zwana polaryzacja pola w murze. Dzięki niej wilgoć nie wnika w ściany – wraca do ziemi. Urządzenia, niezbędne podczas pracy tą metodą, montowane są dookoła budynku – znajdują się one w punkcie, do którego bez problemu dociera promieniowanie. Utworzone pole magnetyczne sprawia, że naładowane dodatnio cząstki atomu wody, przyciągane są przez ujemnie naładowane podłoże, dzięki czemu cała woda odprowadzana jest do ziemi.

Warto dodać, że tę metodę bezinwazyjnego osuszania można stosować przy różnych konstrukcjach murowanych. Nie wymaga prowadzenia żadnych odwiertów, ani innych, nieprzyjemnych działań, po których musimy się dodatkowo martwić uprzątnięciem gruzu, czy też uciążliwego pyłu budowlanego. Mimo to, metoda ta pozwala na całkowite osuszenie nawet trudno dostępnych miejsc takich jak na przykład piwnice.

Bezinwazyjne osuszanie metodą eketro-fizyczną nie tylko osusza budynek, ale zmniejsza również rozwój bakterii i grzybów. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie drymat.pl.

 

Materiał zewnętrzny.

Leave a Reply