Sprzedaż nieruchomości

Spadek i sprzedaż nieruchomości

Dziedziczenie nieruchomości i sprzedaż nieruchomości

Dziedziczenie nieruchomości

Dziedziczenie nieruchomości niesie za sobą różne uczucia. Od żalu po stracie najbliższych. Poprzez nierzadko nerwy wywołane skomplikowanymi procedurami prawnymi, w przypadku kwestii spornych pomiędzy spadkobiercami. Aż po radość, gdy uda się korzystnie sprzedać nieruchomość.

Wszystkie osoby zamierzające sprzedać odziedziczoną nieruchomość muszą wiedzieć o kilku sprawach.

– Przeprowadzenie sprawy spadkowej jest absolutnym priorytetem. Bez tego nie uda się sprzedać nieruchomości. Regulacja spadku może odbyć się u notariusza, bądź w sądzie. Obydwie opcje mają swoje zalety i wady. U notariusza bardzo szybko uda się załatwić sprawę spadkową, lecz wyniesie ona znacznie drożej niż w sądzie. W sądzie natomiast będzie taniej, lecz czas przeprowadzenia spadku potrwa o wiele dłużej.

– Trzeba także wiedzieć, że przychód ze sprzedaży dziedziczonej nieruchomości jest objęty podatkiem PIT. Nie można mylić go z podatkiem od spadku nieruchomości. W tym drugim przypadku istnieją ulgi podatkowe. Zwolnione od podatku są osoby, które odziedziczyły nieruchomość po najbliższych członkach rodziny. Lecz ważne w tym przypadku jest to, by fakt dziedziczenia zgłosić w terminie 6 miesięcy począwszy od chwili uprawomocnienia się spadku. W przypadku nie zgłoszenia otrzymania darowizny, w wyżej wspomnianym terminie zwolnienie od podatku przestaje obowiązywać. I wówczas trzeba zapłacić podatek od 3 do nawet 20 % wartości spadku.

– W przypadku posiadania ulgi podatkowej na wyżej wymienionych zasadach i chęci sprzedania dziedziczonej nieruchomości przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego trzeba liczyć się z koniecznością uregulowania podatku. W przypadku dziedziczenia nieruchomości decyduje moment śmierci spadkodawcy, a nie czas przejęcia spadku przez spadkobiercę.

– Jest i dobra wiadomość. A mianowicie osoby, które zdecydują się sprzedać dziedziczoną nieruchomość przed upływem 5 lat mogą starć się o ulgę mieszkaniową. Ulga taka obejmuje wszystkie działania i cele mieszkaniowe począwszy od remontu własnego mieszkania, aż po zakup innej nieruchomości. Otrzymane środki należy spożytkować na własne cele mieszkaniowe w przeciągu 2 lat od końca roku podatkowego.

– By mieć czyste sumienie przed wystawieniem nieruchomości na sprzedać należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona finansowo. Jak i to, czy w nieruchomości nie są zameldowane jakieś osoby.
Osoba zameldowana nie ma prawa decydować o własności. Ale ma prawo mieszkać w budynku. A więc jest znaczną przeszkodą w transakcji. Praktycznie można taką nieruchomość sprzedać. Lecz powstaje pytanie, kto taką nieruchomość kupi ? A jeżeli kupi, to na pewno po bardzo zaniżonej cenie.

Leave a Reply