Sprzedaż nieruchomości

Jak wygląda wycena domu

jak-wyglada-wycena-domu

Mamy zamiar sprzedać dom, ale nasze wykształcenie i doświadczenie życiowe nie jest związane w jakikolwiek sposób z nieruchomościami. Co zrobić w takiej sytuacji? Skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, pośrednika nieruchomości czy może wycenić dom na podstawie opinie zaprzyjaźnionych budowlańców.

Ważne parametry przy wycenie – lokalizacja.

Przy szacowaniu wartości domu musimy uwzględnić jego położenie. Czy do domu prowadzi przyzwoita droga tzn. czy jest utwardzona, asfaltowa. W jakim sąsiedztwie usytuowany jest dom? Czy mieści się w centrum czy na obrzeżach miasta? Jak kształtuje się aktualny plan zagospodarowania przestrzennego.

Ważne parametry przy wycenie – stan techniczny.

Drugim bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na  wartość domu jest jego rzeczywisty stan techniczny. Potencjalni klienci będą pytać o rok budowy domu, technologie budowy, użyte materiały, w jaki sposób jest ogrzewany, jakie i kiedy zostały wykonane remonty.  Obecnie coraz więcej osób szuka lokum, które jest energooszczędne. Przed wyceną i sprzedażą warto wymienić okna czy piec  grzewczy co będzie skutkowało podniesieniem wartości ostatecznej domu.

Rzeczoznawca majątkowy.

Powierzając wycenę nieruchomości rzeczoznawcy mamy pewność że będzie to wycena najrzetelniejsza  zgodna z przepisami prawa oraz standardami tego zawodu. Rzeczoznawca winien zapoznać się z informacjami zawartymi między innymi w księgach wieczystych, w planach miejscowych, w ewidencji numeracji porządkowej i sieci uzbrojenia terenu, w świadectwach charakterystyki energetycznej domu. Rzeczoznawca majątkowy sporządzi dla nas operat szacunkowy, który ma moc urzędową i jest sporządzany w formie pisemnej.

W operacie szacunkowym ukazuje się sposób dokonania wyceny nieruchomości:
–  określenie przedmiotu i zakresu wyceny
–  określenie celu wyceny nieruchomości
– podstawę formalną wyceny nieruchomości i źródła informacji o nieruchomości
– ustalenie dat kluczowych dla określenia wartości nieruchomości
– charakterystykę stanu nieruchomości
– wskazanie przeznaczenia wyceny
–  analizę i charakterystykę rynku nieruchomości
–  wskazanie rodzaju określanej wartości, wyboru podejścia, metody i techniki szacowania
– zestawienie obliczeń wartości nieruchomości w tym wyniku wyceny wraz z uzasadnieniem

Pośrednik nieruchomości.

Pośrednik szacuje wartość nieruchomość na podstawie swojego doświadczenia, oględzin oraz znajomości lokalnego rynku.  Przestawia zaproponowaną cenę ofertową domu klientowi, która jednak nie jest ostateczna, ponieważ może być modyfikowana względem umiejętności negocjacyjnych sprzedawcy i kupującego.

1 Comment

  1. Adam z NS

    Jak się nie ma kompletnie pojęcia jak zrobić wycenę nieruchomości to zdecydowanie lepiej skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Ja skorzystałem zapłaciłem niecałe 900 zł. To nie tak dużo w porównaniu do kwot mieszkań, domów itp.

Leave a Reply