Dom

Jak zbudować zdrowy dom?

zdrowy dom

Warto być świadom koncepcji zdrowego domu. Jak zapewnić sobie dobre warunki zdrowotne w domu? Podpowiadamy, jak stworzyć zdrowy dom!

Zdrowy dom

Budując dom naszym celem jest stworzenie miejsca, w którym cała rodzina będzie czuła się komfortowo, bezpiecznie oraz spokojnie. Według licznych badań to właśnie zdrowy dom jest istotniejszy dla naszego zdrowia, niż unikanie palenia czy też regularne ćwiczenia. O zapewnieniu zdrowego klimatu w domu, warto pomyśleć już na etapie planowania budowli. Podjęte wywczas decyzje, mogą być kluczowe dla zdrowia domowników. Mieszkańcy budynków, w których jest niewystarczająca ilość światła, nieodpowiednia temperatura czy też panuje wilgoć, są narażeni na liczne choroby.

Jak stworzyć zdrowy dom?

Dobre warunki do snu, odpowiednia temperatura powietrza, sprawna wentylacja czy też dostęp do światła dziennego to kluczowe elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Na to, jak się czujemy w danym pomieszczeniu, wpływa również czystość powietrza, wilgotność oraz jego temperatura. Jakość powietrza w naszych pomieszczeniach bardzo często jest zła, przyczyną są w dużej mierze substancje chemiczne, które wydzielane są przez tworzywa sztuczne w naszych domach.

Temperatura powietrza

Najlepsza temperatura do spania, nauki czy też relaksu to dziewiętnaście stopni Celsjusza. Niestety, ale nie zawsze pamiętamy o tym, że dom musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza. Oczywiście każdy budynek traci ciepło, które uchodzi przez okna, drzwi czy też wentylację. Dobra temperatura w pomieszczeniu wpływa na jakość naszego snu, powinniśmy przed snem wietrzyć pomieszczenie. W ciągu dnia powinniśmy wietrzyć wszystkie pomieszczenia dwa-trzy razy, otwierając szeroko okna, najlepiej w przeciwległych pokojach. Z kolei zła temperatura zwiększa ryzyko zachorowań, licznych infekcji oraz obniża naszą energię. Również brak hałasu w pomieszczeniu jest istotny dla jakości naszego odpoczynku.

Jakie materiały wybrać?

Niestety, w czasie produkcji materiałów budowlanych są wykorzystywane liczne substancje chemiczne, które następnie są emitowane w naszych domach. Zdrowe materiały, które są wytwarzane do budowy ekologicznych domów, są tworzone z produktów naturalnych, które pozbawione są szkodliwej dla człowieka chemii. Zamiast leczyć skutki chorego domu, zacznij stosować naturalne materiały budowlane. Warto zatem zastanowić się, jakich materiałów używamy do budowy lub też modernizacji naszego domu. Szkodliwe materiały budowlane są przyczyną wielu chorób, niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Na szczęście ekologiczne budownictwo, z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, wszystko za sprawą większej dostępności do materiałów, które nie zawierają szkodliwych substancji. Ponadto warto również zapoznać się z farbami, którymi planujemy pomalować pokoje, ponieważ wiele z nich zawiera dużo szkodliwych substancji.

Najbliższe otoczenie ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Zdrowy dom to nie tylko budynek to również nasze dobre zdrowie, samopoczucie czy też pozytywne relacje z innymi.

Leave a Reply