Dom

Technologia kanadyjska w Polsce

Technologia kanadyjska w Polsce

Rys historyczny koncepcji domów z drewna

Kanada, państwo położone w Ameryce Północnej, jest drugim państwem świata pod względem wielkości. Posiada jeden z lepiej rozwiniętych przemysłów drzewnych i papierniczo-celulozowych. Wszystko na skutek dobrych terenów pod uprawę oraz dużej lesistości. To sprawiło, że głównym typem domów są te wykonane z drewna. Posiadają one także bardzo popularną konstrukcję szkieletową drewnianą. Domy te są tam popularne od początku XVIII wieku i nazywane są „Kanadyjczykami”.

Technologia kanadyjska w Polsce.

Wbrew obiegowym opinią co potwierdza przykład Kanady domy te nadają się do każdych warunków, bez względu na ukształtowanie terenu czy zakres temperaturowy. Wszystko dzięki odpowiednio stosowanym izolacją wewnętrznym i zewnętrznym domów tego typu oraz przestrzeganiem norm budowlanych. To sprawiło i że do polskie konstrukcje tego typu zawitały. Miało to już miejsce w latach 90 ubiegłego wieku jednak ze względu na małą kompetencję budowlańców w tym okresie, domy z drewna nie zyskały aprobaty. Ich renesans przebada na czasy obecne. Z roku na rok bowiem obserwujemy coraz więcej domów tego typu. Jest to bardzo dobry objaw ze względu na korzyści mieszkania w domach tego typu.

Zalety domów z drewna

Kluczowa to cena. Jest wielokrotnie niższa aniżeli tradycyjne domy murowane a przy tym mniej energochłonna. To jednak nie wszystko, domy te buduje się bardzo szybko i sprawnie. Tak naprawdę wszystko zależy od jego wielkości, ale te średnie mogą powstać nawet w przeciągu tygodnia. Mowa tutaj oczywiście o budowanie do stanu surowego, wykończenie to odrębna sprawa. Do tego wszystkiego dochodzi także trwałość domu z drewna, szacowana średnio na 100 lat a wszystko to dzięki odpowiedniej obórce drewna do budowy. Jest suszone komorowo, strugane oraz impregnowane. To sprawia, że nabiera odpowiednie cechy: ochronę przed ogniem, bakteriami oraz grzybami. Prawdopodobnie na skutek tych zalet domy te są popularne w Kanadzie i coraz popularniejsze w naszym kraju nad Wisłą.

Leave a Reply