Planujesz wykonać projekt domu energooszczędnego?
Pewnie, że zaprojektowanie praktycznego oraz funkcjonalnego domu, spełniające wymagania i oczekiwania pod kątem energooszczędnym, nie jest czymś z czym spotykamy się nader często. Dlatego warto przy tym posiadać określoną wiedzę na to, co należy w tym aspekcie uwzględnić oraz co najważniejsze taki projekt ma najzwyczajniej w świecie zawierać. Dom energooszczędny ma być przede wszystkim tani w eksploatacji a tym samym odpowiedni pod kątem zagadnień związanych bezpośrednio z jego utrzymaniem.
Przy wyborze projektu domu energooszczędnego pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach takich jak :
Działka.
Dobranie i dostosowanie projektu do domu naszej działki, a więc miejscu jego swoistego przeznaczenia, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi czy nasz dom będzie mógł być ustawiony bezpośrednio do kierunku południowego w kontekście wszystkich przeszkleń. Oczywiście umożliwia to nie tylko pozyskanie naturalnego światła, ale przede wszystkim uzyskanie energii cieplnej która jest efektem promieniowania słonecznego. Dlatego przyjmuje się, iż na zachodnich oraz północnych częściach elewacji raczej nie pojawiają się jakiekolwiek okna, projekt musi być zatem ukierunkowany w stronę ukształtowania terenu naszej działki.
Wentylacja
Zastosowanie wentylacji mechanicznej która umożliwia usunięcie zużytego powietrza i zaopatrzenie takiego domu w świeże, to tylko jeden z powodów dla których powinna się ona znaleźć w projekcie domu energooszczędnego. Nowoczesne wentylacje mechaniczne pozwalają na odzyskanie energii cieplnej z wykorzystanego powietrza i zastosowanie o do ogrzania świeżego, pamiętajmy również o filtrach typowo antyalergicznych, których eksploatacja w przypadku tego typu wentylacji ma oczywiście sens. Zwykłe wentylacje grawitacyjne, jest nie tylko mało funkcjonalna lecz również w pełni odpowiedzialna za duże straty ciepła, dlatego niech nie dziwi fakt, iż wspomina się o konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej.
Bryła domu
Postawmy na prosty oraz zwarty projekt domu, co oznacza mianowicie tyle iż powinien on mieć niewielką oraz zwartą bryłę, z zachowaniem stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do całej jego kubatury. Umożliwia to nie tylko zminimalizowanie strat energii cieplnej lecz przede wszystkim uzyskanie oszczędności w tym zakresie.
Ocieplenie domu
Zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj ewentualnej izolacji, musi ona umożliwić oszczędzanie energii w pełnym tego słowa znaczeniu, dlatego stosuje się raczej efektywne i wydajne pod tym kątem rozwiązania. Oczywiście znalezienie takich materiałów na rynku nie jest niczym trudnym, aktualnie dostępne są spełniające wszystkie właściwości i parametry cieplne, w przypadku ich wyboru kierujmy się zwłaszcza współczynnikiem ciepła. Im niższa jego wartość w kontekście każdej ewentualnej przegrody, tym większe są oszczędności w aspekcie utraty energii cieplnej, a więc ograniczamy koszta związane z jej zużyciem. Najważniejsze aby izolacja rzeczywiście umożliwiała nam jak najdłuższe utrzymanie energii cieplnej wewnątrz danego budynku a tym samym minimalizowała ewentualne jej straty.
Materiały budowlane
Właśnie na etapie wykonywania projektu domu energooszczędnego, należy zdać sobie sprawę z potrzeby zastosowania wyłącznie najlepszych pod względem jakości, właściwości czy innych parametrów technicznych materiałów budowlanych. Chodzi nie tylko o izolację, ale również stolarkę okienną oraz drzwiową a tym samym materiały z jakich powstanie nasz energooszczędny dom i jego wszystkie niezbędne elementy. W końcu bądź co bądź inwestując w lepsze na każdej płaszczyźnie materiały budowlane, możemy być pewni iż jest to inwestycja jaka najzwyczajniej w świecie po pewnym czasie się zwróci.
Na koniec należy wspomnieć o jeszcze nader ważnej kwestii, mianowicie sam projekt domu energooszczędnego to dopiero początek drogi do tego, by taki stworzyć. Zanim osiągniemy taki cel musimy pamiętać o potrzebie odpowiedniego zrealizowania jego budowy, a więc co za tym idzie znaleźć wykonawcę który posiada w tej sytuacji niezbędne predyspozycje, umiejętności i doświadczenie,co pozwoli nam na zbudowanie domu energooszczędnego.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.