Stojąc właśnie przed wyborem projektu domu, który musi być przede wszystkim dopasowany zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości finansowych warto rozważyć wybór domu parterowego. Możliwości, jeżeli chodzi o gotowe projekty, są aktualnie naprawdę szerokie, tak więc inwestorzy mają w czym wybierać. Na co jednak zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji? Odpowiedź na to pytanie w dalszej części artykułu.
Czym kierować się podczas wyboru projektu?
Większość osób wybierając swój wymarzony projekt domu, kieruje się tylko i wyłącznie wyglądem oraz tym, że jest on według nich „ładny” – jest to duży błąd, ponieważ to, że projekt wizualnie dobrze się prezentuje, w żadnym wypadku nie oznacza, że będzie on również funkcjonalny. Dom powinien przede wszystkim spełniać swoją rolę, a więc sprawiać, żeby dobrze i funkcjonalnie się w nim mieszkało, co oczywiście nie przekreśla już na wstępie domów, które są ładne. Warto jednak przed podjęciem decyzji spojrzeć na projekt chłodnym okiem i ocenić czy cała przestrzeń domu została zaprojektowana w sposób ergonomiczny.
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na dom parterowy czy dom piętrowy najważniejszym parametrem jest jego wielkość, która powinna być zawsze wypadkową naszych potrzeb oraz możliwości inwestycyjnych. W naszym kraju wciąż buduje się domy większe od tych na zachodzie Europy – dla porównania w Niemczech nowo powstający dom ma z reguły od 80 do 100 m2 powierzchni, z kolei polski inwestor wybiera z reguły dom o powierzchni od 150 -180 m2, choć nie zawsze potrzebuje aż tak dużo miejsca. Planując powierzchnię domu, powinniśmy oczywiście zawsze rozważyć ewentualne powiększenie rodziny czy wprowadzenie się w przyszłości starszych rodziców – wszystko to ma ogromne znaczenie podczas podejmowania decyzji o projekcie domu. Starajmy się jednak, aby dom nie był niepotrzebnie za duży, ponieważ każdy dodatkowy metr kwadratowy to większe koszty eksploatacyjne.
Dom parterowy — bryła i jej znaczenie
Jeszcze nie tak dawno dużą popularnością cieszyły się domy o dość skomplikowanej bryle, praktyka przemawia jednak za tym, aby decydować się raczej na projekt, który powstaje na planie kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta. Pamiętać należy o tym, że wszelkie załamania bryły komplikują konstrukcję i podnoszą koszty, z kolei prosta bryła zapewnia, że przegrody zewnętrzne mają niewielką powierzchnię w stosunku do powierzchni domu, co ma duży wpływ, chociażby na koszty ogrzewania. Pozostając przy względach ekonomicznych, nie można również zapominać o dachu — w przypadku domów parterowych najlepszy będzie nieskomplikowany dach dwuspadowy, który z pewnością jest rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym.
Grupowanie pomieszczeń
Kolejną sprawą jest dobre rozmieszczenie pomieszczeń – powinny być one zgrupowane biorąc pod uwagę ich funkcje, jak również potrzebne w nich instalacje. W praktyce oznacza to nic innego jak to, że łazienka musi się znaleźć w pobliżu kuchni oraz oczywiście pomieszczenia z kotłem, który odpowiada za dostarczanie ciepłej wody (woda płynąca krótkimi odcinkami rur nie wychładza się tak szybko). Dobry projekt zakłada również podział domu na strefy – cichą (sypialnie) i rozrywkową (jadalnia czy salon) – takie rozdzielenie pomieszczeń ma duży wpływ na komfort wszystkich domowników.
Elewacja domu parterowego i jej znaczenie
W projektach domów parterowych proporcje pomiędzy ścianami, a dachem różnią się w znaczącym stopniu od domów z poddaszem, co powoduje, że elewacja wysuwa się często na pierwszy plan. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiedni kształt okien, jak i materiał elewacyjny może optycznie obniżyć lub podwyższyć ściany domu. Efektowny wygląd elewacji domu parterowego możemy uzyskać stosując przeszklenia, które doskonale wpisują się w klimat tego typu domów. Elewację frontową warto z kolei podkreślić dobrze wyeksponowanym wejściem, które powinno przykuwać uwagę i jednoznacznie wskazywać na styl domu.
Domy parterowe cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na to, że cechują się różnorodnością form i stylów architektonicznych – dom parterowy może być wybudowany zarówno w stylu wiejskich chat, jak i klasycznych dworków. Wśród mnogości możliwości każdy jest w stanie znaleźć projekt w stylu, który najbardziej mu odpowiada. Tak jak zostało to jednak wspomniane wcześniej – oprócz wyglądu domu zwracajmy zawsze uwagę również na funkcjonalność, ponieważ to ona ma największy wpływ na to, czy dom będzie miejscem stworzonym właśnie dla nas.
Leave a Reply
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.