Projekt domu

Projekt domu typu stodoła

Projekt domu typu stodoła

Dom stodoła, a więc projekt nowoczesnego domu o prostej bryle

Nowoczesne stodoły, to w rzeczywistości określenie niezwykle nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych — inspiracją dla architektów stały się tradycyjne wiejskie budynki, co doskonale wpisuje się w trendy minimalizmu i odejścia do przepychu, jeżeli chodzi o bryły, jak wnętrza powstających aktualnie budynków. Czym więc charakteryzuje się nowoczesna stodoła i z czego wynika rosnąca popularność takiego rozwiązania?

Projekt domu jednorodzinnego typu stodoła – bryła

Domy typu stodoła charakteryzują się przede wszystkim tym, że mają prostokątną bryłę oraz dwuspadowy dach. Tego typu projekty domów nie uwzględniają żadnych wykuszy, balkonów czy skomplikowanych dachów – cały projekt jest przede wszystkim bardzo minimalistyczny. Charakter takich domów uzyskiwany jest poprzez urozmaicenie elewacji – wykorzystuje się do tego naturalne materiały, najlepiej drewno lub kamień. Takie rozwiązanie podkreśla minimalistyczny, jak i ekologiczny charakter domu oraz bardzo efektownie wpisuje go w otoczenie.

Nowoczesne stodoły to ponadto najczęściej projekty z poddaszem użytkowych lub projekty parterowe oferujące komfortowy rozkład pomieszczeń na stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy. Taka konstrukcja sprzyja przede wszystkim energooszczędności, nawiązując w sposób oczywisty do budownictwa ekologicznego – proste kształty domy sprawiają, że jest on o wiele bardziej ekonomiczny, jeżeli chodzi o ogrzewanie. Parametry cieplne takich budynków są na naprawdę wysokim poziomie.

Projekt domu jednorodzinnego typu stodoła – wnętrze

Funkcjonalność i ekonomiczność to podstawowe cechy projektów domów w stylu stodoły, nie trudno się więc domyślić, że projektanci stawiają na taką aranżację wnętrz, która ograniczałaby zbędne pomieszczenia do minimum. Kolejną sprawą są przeszklenia, które mają za zadanie dogrzewać wnętrze zimą, stąd znajdują się one na południowej ścianie budynku – dzięki takiemu rozwiązaniu zaplanowany po tej stronie salon ma dostęp do jak największej ilości światła naturalnego, przez co jest pomieszczeniem przytulnym i takim, w którym po prostu chce się przebywać.
Przedsionek, pomieszczenia gospodarcze, jak i kuchnia są najczęściej w takich domach usytuowane od strony północnej, tak aby niepotrzebnie nie tracić ciepła.

Wąska działka, a dom typu stodoła

Dom typu stodoła to idealne rozwiązanie na wąską działkę, z jaką bardzo często mamy do czynienia w miastach, gdzie ilość miejsca jest często bardzo ograniczona. To samo dotyczy jednak aktualnie terenów wiejskich, gdzie wąskie działki są coraz częściej spotykane z racji tego, że wydziela się je z większych gruntów. Dzięki swojej prostokątnej bryle, taki dom idealnie sprawdzi się na tego typu działce, ponieważ o wiele łatwiej jest go optymalnie usytuować.

Co wpływa na popularność tego typu domów?

Stosunkowo niskie koszty budowy, a później eksploatacji to oczywiście jeden z głównych argumentów dla osób decydujących się na tego typu dom. Kolejną sprawą jest ich przestronność oraz łatwość zagospodarowania, która wynika z prostej bryły budynku. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią nowoczesne wnętrza, ponieważ dzięki przeszkleniom, tak charakterystycznym dla modernistycznego budownictwa niezwykle łatwo nadać im właśnie taki charakter.

Patrząc na nowoczesne projekty, wzorowane na prostych budynkach wiejskich nie sposób nie odnieść wrażenia, że we współczesnej architekturze jednorodzinnej wszystko jest możliwe i nawet stodoła może stać się niezwykłą inspiracją.

Leave a Reply