Projekt domu

Projekt domu dla osób niepełnosprawnych

projekt domu dla osób niepełnosprawnych

W Polsce jest obecnie kilka milionów ludzi z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wielu z nich chciałoby mieszkać w domu. Mieszanie w blokach, zwłaszcza tych z wielkiej płyty jest bowiem bardzo uciążliwe. Nie są to budynki przystosowane do ich potrzeb. Na szczęście dzisiaj można sięgnąć zawsze po projekt domu dla osób niepełnosprawnych.

Dom przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Domy dla osób niepełnosprawnych to przede wszystkim domy parterowe, które nie wymagają zastosowania schodów wewnętrznych. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma rozbudowana przestrzeń manewrowa. Na pełen obrót wózka inwalidzkiego potrzeba przeciętnie około 1,5 m. W idealnej sytuacji część pomieszczeń powinno tworzyć otwartą przestrzeń. Na ogół są to kuchnia, salon i jadalnia. Dzięki temu osoba niepełnosprawna może uczestniczyć normalnie w życiu całej rodziny.

W domach parterowych często stosuje się różne poziomy podłogi. Jednak, jeśli w lokalu ma mieszkać osoba niepełnosprawna, takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Ponadto wejścia do poszczególnych pomieszczeń nie powinny mieć progów. Jeśli przestrzeń ma zostać w jakikolwiek sposób zmieniona, lepiej postawić na modne sufity podwieszane.

Instalacje przeprowadzone w budynku dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, powinny pozwalać na wygodne sterowanie również z pozycji siedzącej. Warto zdecydować się też na stolarkę okienną z klamkami przy dolnej ramie. Drzwi wejściowe muszą mieć 90 cm szerokości i wysokość na poziomie 2 metrów. Poza tym w przypadku zastosowania drzwi dwuskrzydłowych, szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 90 cm. Oprócz tego przy wejściu powinna znaleźć się rampa, a nie zwykłe schody.

Projekty domów dla osób niepełnosprawnych zapewniają zawsze swobodny dostęp z pomieszczeń do ogrodu. Nawierzchni w ogrodzie musi przy tym być pokryta okładziną, która nie utrudnia poruszania się na wózku inwalidzkim.

Potrzeby osób niepełnosprawnych na pierwszym planie

Dla bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych na drzwiach wejściowych montowane są często wkładki bębenkowe obustronnie, które działają niezależnie od siebie. Dzięki temu osoba znajdująca się na wózku może w każdym momencie szybko i bezpiecznie opuścić budynek. To niezwykle ważne m.in. w czasie ewakuacji.
Szczególnie przyjazne dla osoby niepełnosprawnej powinny być takie  pomieszczenia jak łazienka czy kuchnia. W tym drugim pomieszczeniu szafki nigdy nie mogą być montowane na całej długości pod blatem. Warto pozostawić pod nim pustą przestrzeń, aby można było w nią chociaż częściowo wjechać wózkiem. Blaty nie mogą też znaleźć się zbyt wysoko. Podobnie jest z podstawowymi urządzeniami i armaturą kuchenną.

W łazience natomiast obowiązkowo powinny się znaleźć specjalne uchwyty bezpieczeństwa. Pomieszczenie to musi być nieco większe niż standardowo. Minimum to 2,5 metra szerokości oraz 2,5 metra długości. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim odpowiednia przestrzeń manewrowa. Poruszanie się na wózku inwalidzkim nie jest łatwe, a jednocześnie wymaga sporej ilości miejsca.

Leave a Reply