Nieruchomości

Kaucja za wynajem nieruchomości

Kaucja za wynajem nieruchomości

Planując wynajmowanie dowolnej nieruchomości musimy się liczyć z koniecznością uregulowania opłaty tzw. kaucji. Czym jest kaucja, ile wynosi i kiedy powinniśmy otrzymać jej zwrot – postaramy się odpowiedzieć na te pytania nurtujące wielu Polaków.

Co to jest kaucja?

Kaucja z języka łacińskiego oznacza – środek ostrożności, rozwagę. Możemy zatem stwierdzić że kaucja to skuteczna forma zabezpieczenia wynajmującego przed nieuczciwym najemcą wpłacana przed wprowadzaniem do wynajmowanej powierzchni. Wynajmowana nieruchomość powinna być w takiej samej kondycji przez cały okres trwania najmu. Musimy mieć na uwadze że możemy trafić na lokatorów, którzy potrafią w jeden miesiąc drastycznie obniżyć wartość wynajmowanej nieruchomości, że nawet wpłacona kaucja będzie niewymierna w stosunku do zaistniałych zniszczeń.

Ile wynosi kaucja?

Kwota kaucji ustalana jest przez wynajmującego i nie może przewyższać kwoty rocznego czynszu. Przeważnie jest to wartość jednego miesiąca czynszu, w przypadku nowych lub nowo wyremontowanych mieszkań czy lokali ta kwota może zwiększyć sie do wartości trzy miesięcznego czynszu. Jest to związane z obawa przez zniszczeniami i ma zachęcić do długoterminowego wynajmu. Nie zawsze takie rozwiązanie się sprawdza ze względu na to, że najemca nie ma natychmiast takiej sumy, aby zapłacić jeszcze przed wprowadzeniem do wynajmowanych przysłowiowych czterech ścian.

Zwrot kaucji?

Zgodnie z przepisami prawa, jeśli czynsz płacony jest do końca trwania umowy, kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opuszczenia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

Leave a Reply